ŚWIĘTUJEMY URODZINY NIEPODLEGŁEJ – CZĘŚĆ 1

Dzisiaj odbyło się spotkanie bardzo cool(turalne) z Wiesławem Dąbrowskim, twórcą dokumentalnego filmu pt. „Paderewski. Człowiek czynu, sukcesu i sławy”.

Film to niezwykły, choć w formie – tradycyjny, rzetelnie przedstawiający życie i twórczość Ignacego Jana Paderewskiego oraz jego niedający się przecenić wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Niezwykłość tego filmu wynika z niezwykłości osoby, która jest jego bohaterem. Dodatkowo – wstrząs, który towarzyszy widzowi, związany jest ze znikomą pamięcią o Paderewskim w świadomości polskiego społeczeństwa. Nie pierwszy raz, niestety, zdarza się, że wielkość Polaka są w stanie docenić obcokrajowcy, „ziomkowie” zaś – niekoniecznie.

Ignacy Jan Paderewski, osierocony przez matkę, pozbawiony opieki ojca, aresztowanego przez Moskali za zaangażowanie w powstanie, wybatożony przez rosyjskich żołnierzy w wieku czterech lat, był wielkim patriotą, przez całe życie zaangażowanym w polskie sprawy. Mówi się, że „wygrał na fortepianie polską wolność”. Choć nauczył się grać na tym instrumencie w wieku 24 lat, został wirtuozem, najlepszym pianistą na świecie. Ćwiczył po kilkanaście godzin dziennie, tak że klawiatura spływała krwią. Posługiwał się pięcioma językami. Był erudytą, był też jednym z najbogatszych ludzi, po 1918 r. chętnie wspierającym finansowo młode polskie państwo. Na jego potrzeby utopił pokaźną część swojego ogromnego majątku. Koncertował w wielu krajach, wszędzie spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem przez tłumy wielbicieli. Był  bożyszczem kobiet, przyjacielem możnych tego świata, w tym – prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrow Wilsona. I właśnie ta jego przyjaźń zaważyła na losach Polski.

Spotkanie z Wiesławem Dąbrowskim zakończyło się, dzięki pytaniom zadanym przez uczniów, wspaniałym przesłaniem – człowiek dzięki wierze i ciężkiej pracy może osiągnąć wszystko, o czym marzy. Szansę na sukces w życiu daje połączenie pozytywistycznej pracy z romantycznym duchem. Uczniowie podziękowali reżyserowi owacją na stojąco. A ja pomyślałam sobie, że – być może – wśród młodej widowni znajduje się przyszły wybitny reżyser filmowy i za kilkanaście lat obejrzymy pełnometrażowy film fabularny, którego bohaterem będzie nasz wielki rodak, który odniósł ogólnoświatowy sukces i był – być może – głównym ojcem naszej wolności – Ignacy Jan Paderewski.

Dzisiejsze spotkanie bardzo cool(turalne) było pierwszym z cyklu zaplanowanych na ten rok wydarzeń, którymi uczcimy stulecie naszej niepodległości. Dziękuję naszemu historykowi Jakubowi Lorencowi za poprowadzenie rozmowy.

Leave a Reply