JESTEŚMY W FINALE!!!

Z radością informuję, że wszystkie trzy nasze placówki w składzie: Międzynarodowe Przedszkole Misia Paddingtona, Prywatna Szkoła Podstawowa im. Jeana Monneta i Prywatne Liceum Ogólnokształcące nr 32 im. Jeana Monneta zakwalifikowały się do grona finalistów ubiegających się o Warszawską Nagrodę Wychowawczą imienia Janusza Korczaka. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas gali, która odbędzie się 24 października 2018 r. o godzinie 12.00 w kinie Atlantic. Dla każdej placówki przeznaczonych jest 10 zaproszeń. Zgłosimy się więc na galę w silnej trzydziestoosobowej grupie.

Z zaproszenia:

„Warszawska Nagroda Wychowawcza imienia Janusza Korczaka ma charakter prestiżowy, jest wyróżnieniem dla szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, poszukujących własnych, innowacyjnych i skutecznych rozwiązań w kluczowych obszarach wychowania. Konkurs ten promuje ideę placówki otwartej, mądrej, przyjaznej i twórczej – miejsca, w którym dostrzega się potrzeby wychowanków, uczniów oraz oczekiwania ich rodziców. Jest to jednocześnie element promocji warszawskiej oświaty, jako twórczego realizatora myśli pedagogicznej Janusza Korczaka.”

Nie lubimy się ścigać. Uważamy, że nie tędy droga – do sensownej, mądrej, twórczej, codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą. Ale do tego konkursu nie mogliśmy się nie zgłosić. Od początku naszej przygody z programami IB widzimy zbieżność ich filozofii z myślą Janusza Korczaka. We wrześniu 2012 r. nasze koordynatorki PYP i MYP wystąpiły na międzynarodowej konferencji korczakowskiej: „Edukacja alternatywna – dylematy teorii i praktyki” z referatem na temat: „Podmiotowość dziecka w procesie nauczania. Porównanie myśli pedagogicznej Janusza Korczaka z filozofią IBO”. W październiku 2012 r. nasza koordynatorka PYP wystąpiła ze swoją prezentacją na temat Janusza Korczaka na konferencji w Hadze zorganizowanej przez IBO. Kilka lat wcześniej na konferencji IBO w Marrakeszu brytyjski mówca wyświetlił na ekranie zdjęcie… Wojciecha Pszoniaka z filmu „Korczak” Andrzeja Wajdy i wzruszająco opowiadał o tym największym polskim Nauczycielu, Wychowawcy, Przyjacielu Dzieci.

Przystąpiliśmy więc do konkursu pewni, że jesteśmy nie tylko szkołą IB, ale także miejscem, w którym realizowana jest myśl pedagogiczna Janusza Korczaka.

Wypełnianie druków aplikacyjnych koordynował nauczyciel historii – Jakub Lorenc, któremu już teraz gratuluję niewątpliwego sukcesu. Gratuluję także pozostałym nauczycielom, zaangażowanym w kompletowanie potrzebnej dokumentacji.

To, że zakwalifikowaliśmy się wszyscy do finału, jest zasługą nauczycieli MIS – ich pasji, zaangażowania, korczakowskiego właśnie podejścia do pracy z dziećmi i młodzieżą.

Im więc należą się podziękowania i gratulacje, także w związku ze zbliżającym się Świętem Edukacji Narodowej! Niech Janusz Korczak żyje w nas!

 

Leave a Reply