CUDOWNA PALACIO, CUDOWNA MŁODZIEŻ, CUDOWNY CZAS…

Było cudownie i trochę jakby w natchnieniu, pół metra nad ziemią…

Spotkanie z niezwykłym gościem R.J.Palacio, autorką bestselleru „Cudowny chłopak”, poprowadziło dwoje uczniów – Bartek Sanowski z klasy 8 i gimnazjalistka Emilka Petelicka. Może troszkę dzięki temu, że obydwoje byli do spotkania bardzo dobrze przygotowani, a także – mieli okazję porozmawiać z Palacio tuż przed spotkaniem, w moim gabinecie – rozmowa wypadła wyjątkowo profesjonalnie i jednocześnie ciepło. Zapewne nie bez znaczenia była osobowość dzisiejszego gościa – ujmująca, ciepła właśnie, otwarta, pełna serdeczności, szacunku i docenienia drugiego człowieka. Taka osobowość sprawia, że wszyscy wokół stają się ujmujący, ciepli, serdeczni, otwarci… Taka magia dobra w człowieku…!!! Pytania perfekcyjnie przygotował Bartek, Emilka na żywo tłumaczyła wypowiedzi autorki. Obydwoje przeszli samych siebie. Spodziewaliśmy się, że podołają zadaniu, ale nikt chyba nie oczekiwał takiego profesjonalizmu, połączonego z ogromnym wdziękiem, klasą i lekkością.

Spotkanie dotyczyło tolerancji, różnorodności, otwartości, jakości relacji międzyludzkich oraz okoliczności związanych z powstaniem książki, która zdobyła tak ogromną popularność na całym świecie. Inspiracją do napisania „Cudownego chłopaka” była sytuacja, której Raquel Palacio doświadczyła jakiś czas temu przed lodziarnią. Wchodziła do niej dziewczynka ze zdeformowaną twarzą, a młodszy syn autorki na jej widok zareagował pełnym przerażenia płaczem. Palacio nie mogła usnąć w nocy. Postanowiła napisać książkę. Z powodu ogromu pracy zawodowej i obciążenia obowiązkami rodzicielskimi przez półtora roku wstawała codziennie o dwunastej w nocy i do trzeciej nad ranem pisała. Była to jej pierwsza książka. I od razu odniosła ogromny sukces.

W spotkaniu uczestniczyły starsze klasy szkoły podstawowej i gimnazjaliści. Uczniowie siedzieli zahipnotyzowani/zauroczeni/przejęci. Z sali padło wiele ciekawych pytań.

Potem już w gabinecie wysłuchałam pełnych zachwytu słów naszego gościa i wydawców książki na temat wysokiego poziomu przeprowadzonej przez uczniów rozmowy. Padło stwierdzenie, że chociaż po sukcesie wydawniczym „Cudownego chłopaka” z autorką przeprowadzono wiele wywiadów na całym świecie, dzisiejszą rozmowę uważa ona za najbardziej sensowną i merytoryczną.

Jestem bardzo dumna z naszych uczniów!!! Bardzo dziękuję Arturowi Wolskiemu i Angelice Maj za zorganizowania dzisiejszego spotkania.

Leave a Reply