ROZPALIĆ NADZIEJĘ

Ostatnio każda aktywność, każda zmiana przeprowadzona w szkole podporządkowana jest temu celowi… Czas jest taki, że rozpalanie w młodych ludziach nadziei stało się naszym priorytetem.

Ostatniego dnia przed feriami świątecznymi Teatr 4 Piętro wystawił dla szkolnej społeczności krótki spektakl pt. „Na lotnisku”.

Jego akcja dzieje się w Wigilię Bożego Narodzenia. Z powodu burzy śnieżnej lot jest ciągle przesuwany. Zniecierpliwieni pasażerowie skłonni są do konfliktów. Narzekają na sytuację, w jakiej się znaleźli. Z tego narzekania wyłania się mało optymistyczny obraz ich życia, także – ich corocznych wigilii – przemęczenie przygotowaniami do świąt, pośpiech, rodzinne żale, kłótnie, rywalizacja, poczucie samotności. Jednak ta – wydawałoby się – kłopotliwa sytuacja – spędzanie wigilii z obcymi ludźmi na lotnisku – niesie za sobą zmianę… Jest nadzieja, że na lepsze… Że pojawi się w ich życiu więcej otwartości na drugiego człowieka, więcej czułości i ciepła. Nawet utknięcie na lotnisku może nam dać – w sposób zaskakująco nieoczywisty – wiele dobrego! Scenariusz napisały dwie nasze polonistki – Krystyna Szrajber i Magda Mika. Gratuluję scenariusza! Gratuluję młodym aktorom udanej scenicznej ekspresji! Dziękuję za wsparcie muzyczne – Magdzie Skawińskiej i Marcinowi Żmudzińskiemu.

„Robienie teatru” w szkole daje nadzieję. Nieśmiali, przełamują nieśmiałość. Wszyscy mogą się wyrazić, wybierając aktywność dla siebie. Zyskują więcej pewności siebie oraz większe poczucie własnej wartości, kreatywności, sprawczości, a także – satysfakcję i radość z końcowego efektu. Integrują się międzyklasowo, a szkoła staje się dla nich miejscem nie tylko siedzenia w ławce, nauki i klasówek.  Jednym słowem – nabierają mocy!

Bardzo udany spektakl wywołał zarówno śmiech, jak i wzruszenie. Był doskonałym preludium do zastanowienia się nad istotą świąt i składaniem sobie świątecznych życzeń.

Z kolei zaraz po feriach odbyło się w Monnecie niezwykłe spotkanie – w ramach IB Festival of Hope zaprosiliśmy do szkoły przedstawicieli Polskiej Fundacji dla Afryki, którzy przeprowidzili z licealistami zajęcia warsztatowe na temat sytuacji humanitarnej na Madagaskarze. Opowiedzieli oni, w jaki sposób niosą nadzieję na poprawę życia w tym kraju. Niosąc nadzieję innym, mając poczucie, że można zmieniać świat na lepsze, dajemy też sobie  samym nadzieję na sensowne, satysfakcjonujące, a więc – radosne życie. Od 3 do 5 stycznia zorganizowana była w szkole wystawa fotograficzna, pokazująca efekty pracy Polskiej Fundacji dla Afryki.

Jeszcze przed feriami zimowymi czeka nas dużo atrakcji – kumulacja IB Festival of Hope.

Leave a Reply