Dni Francuskie

W dniach 23-25 listopada 2015 r. jesteśmy Francją, jesteśmy Paryżem!

W budynku przy ul. Abramowskiego 4 rozbrzmiewa piosenka francuska, odbywają się aktywności, mające na celu przybliżenie kultury tego kraju społeczności naszej szkoły.

Nasze cudowne romanistki – z których każda jest typową Madame, pełną czaru osobistego,  uroku i kultury – wraz ze swoimi wspaniałymi uczniami zorganizowały Tour De Culture Francaise.

Powstała wystawka książek (najstarsze egzemplarze pochodzą z XIX w.), płyt, filmów, prasy, przewodników, książek kulinarnych oraz mini kawiarenka z poczęstunkiem – bagietkami, oliwkami po prowansalsku, serami i konfiturami.

Uczniowie przygotowali plakaty informujące o kuchni, polityce, kulturze, sporcie i transporcie francuskim.

Otwarcie wystawy rozpoczęło wysłuchanie „Marsylianki” oraz „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie zabrała głos romanistka – Agata Szaryńska-Szlaz, która nawiązała do niedawnych tragicznych wydarzeń w Paryżu. Zachęciła zebranych do obejrzenia wystawy, częstowania się bagietkami oraz – do udziału w plebiscycie „Co nam się kojarzy z Francją?”. Odtworzyła także nagranie francuskojęzycznej recytacji wiersza Baudelaire’a „Koty”, co bardzo mnie wzruszyło, bo był to kiedyś mój ulubiony francuski wiersz i zwierzyłam się z tego romanistkom podczas naszej wstępnej rozmowy o organizacji Dni Francuskich w szkole.

W świetle ostatnich tragicznych wydarzeń w Paryżu Dni Francuskie są manifestacją solidarności z paryżanami i Francuzami, a także – identyfikacji z hasłem Wielkiej Rewolucji Francuskiej: Wolność, Równość, Braterstwo.

Vive La France!

Leave a Reply