W ubiegłym tygodniu, w dniach 24 – 26 października, miałyśmy ogromny zaszczyt wziąć udział w globalnej konferencji IB w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Uczestnicząc w tym niezwykłym wydarzeniu, przekonałyśmy się, że jako Monnet International School jesteśmy częścią czegoś wielkiego i wyjątkowego. Konferencja ta była okazją do wymiany pomysłów, poglądów i doświadczeń nauczycieli i uczniów z różnych krajów i kultur. Prawdziwie międzynarodowa atmosfera, ponad 1,5 tysiąca uczestników z całego świata, których wspólnym mianownikiem jest IB.
Podczas trzech bardzo intensywnych dni miałyśmy okazję wziąć udział w niezwykle inspirujących spotkaniach. W czwartek wysłuchałyśmy wykładu Sir Clive’a Woodwarda – zawodnika, później trenera brytyjskiej drużyny rugby, założyciela i przewodniczącego Hive Learning oraz dyrektora sportowego Apex 2100 International Ski Academy. W swoim wystąpieniu porównał sportowców i uczniów IB. Udowodnił, jak wiele mogą się nauczyć jedni od drugich. Aby odnosić sukcesy, sportowcom niezbędny jest profil ucznia IB, z kolei uczniom IB potrzebne jest odpowiednie przygotowanie fizyczne i psychiczne, aby na ostatniej prostej być w swojej szczytowej formie.
W piątek przemawiał do nas Michael Furdyk – współzałożyciel firmy TakingITGlobal (www.tigweb.org), która proponuje innowacyjne programy edukacyjne, umożliwiające młodzieży zaangażowanie się i podjęcie działań na rzecz największych wyzwań współczesnego świata.
Poza sesjami plenarnymi uczestniczyłyśmy w kameralnych warsztatach. Jednym z bardziej inspirujących okazało się spotkanie z Dr Funke – psycholożką i edukatorką szkoły IB w Ghanie (Al-Rayan International School), poświęcone zdrowiu psychicznemu młodych ludzi. Przedstawiła ona rewolucyjny model dobrego samopoczucia uczniów (well-being), który ma na celu rozwijanie odporności i inteligencji emocjonalnej u nastolatków tak, aby byli w stanie sprostać stojącym przed nimi wyzwaniom XXI wieku.
Sobotni wykład należał do Rosan Bosch – projektantki wnętrz i założycielki Rosan Bosch Studio, znanej ze swoich innowacyjnych pomysłów na aranżacje przestrzeni szkolnej, która powinna być źródłem kreatywności i inspiracji zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. W swoim porywającym wystąpieniu Rosan Bosch wielokrotnie podkreślała, że otoczenie ma ogromny wpływ na nasze zachowania i na nasz stan emocjonalny, i że powinniśmy wprowadzać różnorodne rozwiązania przestrzenne odpowiadające różnorodnym potrzebom naszym i naszych uczniów.
Niezwykłym przeżyciem okazały się spotkania z uczniami i absolwentami szkół IB. Poznałyśmy niezwykłych młodych ludzi z różnych zakątków świata, otwartych, mądrych, nietuzinkowych i bez kompleksów, którym szkoła IB otworzyła okno na świat. Każde z ich wystąpień było inne, każdy z nich dzielił się z nami inną historią i co najważniejsze każdy z nich jest dowodem na to, że profil ucznia IB żyje i pozostanie z nami nawet po ukończeniu szkoły.
Na ostatniej sesji plenarnej głos zabrała Tina Blythe – założycielka Harvard Project Zero, którego misją jest zrozumienie i poprawa procesu uczenia się. Przedstawiła zebranym pięć filarów edukacji, które w piękny sposób podsumowują to niezwykłe wydarzenie:
- THE POWER OF PROFESSIONAL FRIENDSHIP – czyli ogromna wartość wzajemnego wsparcia, zrozumienia i pomocy w zespole.
- THE POWER OF FAILURE – prawo do porażek, błędów i pomyłek – to dzięki nim się uczymy, a każda porażka przybliża nas do sukcesu.
- THE POWER OF WONDER – zachwyt i zdumienie, to one sprawiają, że się rozwijamy.
- THE POWER OF QUESTIONS – pytania, które mogą być początkiem dialogu, wymiany pomysłów, prośbą o pomoc lub inspiracją.
- THE POWER OF ONE – jeden nauczyciel posiada niezwykłą moc, aby zmienić na lepsze życie młodego człowieka.
Te trzy dni obfitowały w niezwykłe spotkania. Starałyśmy się chłonąć każde słowo, czerpać jak najwięcej z każdego wystąpienia, zainspirować się każdym spotkaniem i rozmową. Najważniejsze było jednak to, że obydwie czułyśmy ogromną dumę z tego, że dane nam jest należeć to tego wyjątkowego zespołu, jakim jest organizacja IB. Być w tym gronie to zaszczyt, ale również wyzwanie, dlatego tak ważny jest nieustanny rozwój i spotkania w gronie ludzi, których łączy wspólna wizja i wspólna pasja.
Podczas konferencji miałyśmy również przyjemność spotkać się z Jenny Gillet – kierownikiem programu nauczania IB. Chwilę porozmawiałyśmy i powspominałyśmy jej wykład otwierający na konferencji zorganizowanej przez naszą szkołę w marcu 2018 r.