SPOTKANIE ZE SŁAWOMIREM GRUNBERGIEM

Licealiści mieli dzisiaj okazję porozmawiać z wybitnym twórcą ponad 45 filmów dokumentalnych, które zdobyły liczne nagrody na wielu festiwalach, w tym – nagrodę Emmy, obok Oskara i Grammy Award najważniejszą amerykańską nagrodę w obszarze kultury.

Podczas „zielonej szkoły” w Broku uczniowie obejrzeli film Sławomira Grunberga o Janie Karskim – polskim patriocie i bohaterze. Teraz mieli możliwość podzielenia się swoimi wrażeniami. Byli zainteresowani animacją i jej połączeniem z materiałami archiwalnymi; szczegółami tworzenia filmów dokumentalnych; największymi problemami związanymi z ich produkcją. Rozmowa dotyczyła również zagadnień historycznych, etycznych, politycznych. Zabawna jest historia filmu „Anna proletariuszka” – o Annie Walentynowicz, pokazująca wpływ polityki na sztukę. „Aresztowany” w stanie wojennym, nie był pokazywany także po 1989 r. ze względu na konflikt działaczki „Solidarności” z prezydentem Lechem Wałęsą. Dopiero ostatnio – o ironio! – „odzyskał wolność”.

Głównym bohaterem rozmowy był oczywiście Jan Karski. Spotkanie – jak zwykle świetnie!!! – prowadził Bartek Sanowski, pierwszoklasista, absolwent naszej podstawówki.

Bardzo ciekawie rozpoczęliśmy tegoroczny cykl spotkań bardzo cool(turalnych). Kolejne wydarzenie z tego cyklu odbędzie się już 30 września. W związku z osiemdziesiątą rocznicą wybuchu II wojny światowej będzie również związane tematycznie z tamtą ogólnoświatową tragedią. Gościem będzie Markus Zusak, autor „Złodziejki książek”.

Leave a Reply