ZMIANY, ZMIANY, ZMIANY…

Szkoła zmienia się nieustannie.  Uczniowie przychodzą i odchodzą. Wnoszą swoje pomysły, swój temperament i nawyki. Są różni, bardzo różni, ale klimat szkoły – przyjazny i ciepły – trwa, dzięki zasadom, jakie u nas obowiązują. Na straży tych zasad stoją nauczyciele.

Prawie każdy nauczyciel, dołączający do zespołu Monneta, wnosi coś swojego, cennego. Tak było też w przypadku pani koordynator Joanny Majorek.  Przyniosła ze sobą i dała szkole – sumienność, porządek, rzetelność. Poprawiła standardy organizacyjne. Bardzo jej za to dziękujemy.

Teraz – po przejściu na emeryturę – podjęła suwerenną decyzję o odejściu z pracy.

Zmieniają się sylabusy przedmiotowe, podręczniki, założenia programowe… IBO z zasady wszystko zmienia. W procesie edukacyjnym przesuwane są akcenty… Teraz na przykład kluczowym tematem staje się dobrostan ucznia… Wcześniej – praca zespołowa. Wciąż jednak mamy do czynienia z programem IB.

Od wielu lat pracuje w Monnecie zespół wspaniałych nauczycieli – doświadczonych w programie IB, zaangażowanych, oddanych szkole, z misyjnym podejściem do zawodu. I właśnie członek tego zespołu  został nowym koordynatorem IB DP. Pan Artur Smaga przeżywa czas niezwykłego, bardzo dynamicznego rozwoju zawodowego. Nauczyciel matematyki i chemii. Egzaminator IB DP. Skokiem milowym dla niego było zostanie wychowawcą klasy; poradził sobie z tym zadaniem znakomicie. Od stycznia pełni też funkcję zastępcy dyrektora ds. organizacji pracy szkoły – jest świetnie zorganizowany, sprawny i rzetelny. Zna procedury maturalne – jako wychowawca prowadził klasy maturalne, ściśle współpracując z dotychczasową panią koordynator. Dostanie wsparcie ze strony pani Justyny Płachty, również wieloletniej nauczycielki w programie IB DP, egzaminatorki w programie, mającej w dodatku doświadczenie koordynatorskie. Dostanie wsparcie – jestem tego pewna – całego zespołu nauczycieli DP. Dostanie emocjonalne wsparcie od uczniów, którzy go kochają. Dostanie wsparcie od wszystkich osób z kierownictwa szkoły.

Bez zmian nie ma rozwoju, tak jak bez błędów nie ma edukacji. Zmiany i błędy bywają trudne emocjonalnie.  Przywiązujemy się do rozwiązań i ludzi. Tęsknimy za spokojem. Tylko one jednak – zmiana i błąd –  gwarantują postęp i rozwój – człowieka, szkoły, każdej społeczności. Zmiana i błąd wymagają mobilizacji, wytężenia intelektu, uruchomienia wszelakich potencjałów, szukania nowych rozwiązań. Wiążą się z pewnym dyskomfortem. Nie pozwalają spocząć na laurach i trwać w bezruchu. Spoczywanie na laurach i trwanie w bezruchu to początek końca każdego pozytywnego procesu.

Szkoła jest procesem, jest drogą. Jesteśmy w permanentnej zmianie – w przeszłości, w teraźniejszości i w przyszłości. Jesteśmy z każdym rokiem coraz lepszą szkołą. Z tak świetnym zespołem nauczycieli ten proces nie będzie miał końca. I nawet moja śmierć – wierzę w to głęboko, bo wszystko zrobiłam, żeby tak się stało – niczego nie zmieni! Choć na razie się w zaświaty jeszcze nie wybieram, w razie czego – Fundacja Support, w której skład również wchodzą nauczyciele naszej szkoły,  poprowadzi szkołę dalej.

Niech żyje Monnet! Dużo radości uczenia (się)!

Leave a Reply