ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

Szanowni, Drodzy, Kochani – Nauczyciele, Uczniowie, Przedszkolaki, Dzieci z Klubiku, Rodzice,

Dziękuję za wspólny rok! Rok, który rozpoczął się świetnie – dla większości uczniów bardzo udaną „zielona szkołą”. Odbyło się sześć spotkań bardzo cool(turalnych), w tym – z autorem światowego bestseleru „Złodziejka książek” Markusem Zusakiem oraz Wojciechem Hermelińskim – byłym sędzią Trybunału Konstytucyjnego i Przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej.  Uczestniczyliśmy w konferencji IB w Abu Dhabi. Odbył się wyjazd językowy do Walencji; liczne potyczki debatanckie, i w ramach Warszawskiej Ligi Debatanckiej, i w ramach debat historycznych. W listopadzie organizowaliśmy razem z Miastem konferencję na temat „Szkoła wartości”, w której jako prelegenci wystąpili także nasi uczniowie, rodzice i nauczyciele. Uczniowie starsi dla młodszych przygotowali Festiwal Nauki i Święto Dziękczynienia. Uroczyście obchodziliśmy Święto Niepodległości razem z prezentacją wielokulturowości naszej szkoły. W ramach działań charytatywnych zorganizowaliśmy koncerty, musicale, przedstawienia teatralne, aukcje obrazów i kiermasz bożonarodzeniowy. W styczniu odbyła się wyjątkowo udana studniówka.

Potem nastąpiły ferie zimowe i nagły zwrot wydarzeń. Musieliśmy bardzo szybko przestawić się na działanie w zupełnie innej rzeczywistości. Wymagało to od wszystkich członków szkolnej społeczności dzielności, wytrwałości, odwagi, kreatywności w szukaniu najwłaściwszych, najlepszych rozwiązań – jak przestawić się na pracę w sytuacji zupełnie nowej, trudnej wcześniej do przewidzenia. Przeszliśmy – nauczyciele i administracja szkoły – ogniową próbę pracowitości i zawodowej uczciwości.

Myślę, że jest powód do satysfakcji i radości! Daliśmy radę!

Bardzo ważne w tym trudnym czasie było wsparcie rodziców udzielane uczniom – zwłaszcza przedszkolakom i uczniom klas 0-4. Bez Państwa pomocy i zaangażowania kształcenie dzieci na odległość w ogóle nie byłoby możliwe. Dziękuję także tym rodzicom, którzy w marcu, kiedy nastąpiło zawieszenie stacjonarnej pracy szkoły, wspierali także nauczycieli i niżej podpisaną. W tamtym traumatycznym czasie było to dla mnie bardzo ważne!

Udało się nie tylko bardzo efektywnie przenieść nauczanie do internetowej chmury – lekcje, materiały programowe, egzaminy, prace klasowe, wystawę kończącą PYP, rady pedagogiczne, spotkania z rodzicami itp. itd. Udało się coś więcej – przenieśliśmy w chmurę także odrobinę ducha naszej szkoły. Ten nasz nietypowy duch przejawił się zwłaszcza w zorganizowaniu dnia otwartego dla kandydatów do liceum, podstawówki i przedszkola; pisemnych egzaminów wstępnych do liceum; „zielonych szkół” online, godzin wychowawczych, konsultacji psychologicznych, festiwalu filmowego, rozbudowanego dwutygodniowego projektu „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”,  prób teatralnych i spektaklu „Ziemiańska”, niezwykłych lekcji wychowania fizycznego z rozgrywkami sportowymi włącznie…

Wiem, że są osoby, dla których informacje o „duchu szkoły w chmurze” są mało przekonujące. Mam więc dla nich konkrety; dane liczbowe! Średnia ocen na koniec roku szkolnego w szkole podstawowej wyniosła 4,68; w liceum – 4,4. Co ważniejsze – frekwencja uczniów na zajęciach we wszystkich klasach przekroczyła 90%, co jest zawsze ważne w szkole, ale w programach IB – szczególnie.

Gratuluję uczniom i nauczycielom!

Serdeczne myśli kieruję w stronę tegorocznych maturzystów i ósmoklasistów. Maturzystom odwołano majową sesję egzaminacyjną, minimalizując stres, związany z pandemią, ale zwiększając niepewność wynikającą z nieznanych nikomu reguł wystawiania ocen maturalnych. Trzymam kciuki, żeby oceny końcowe były na miarę Waszych możliwości i oczekiwań.

Ósmoklasiści z kolei zmierzyli się z arkuszami egzaminacyjnymi w czasie epidemii. Zdali egzamin z dzielności w sytuacji trudnych, nakładających się na siebie dwóch procedur – egzaminacyjnej i pandemicznej.

Teraz czas na wakacje! Czas na odpoczynek od monitorów, laptopów, smartfonów i wszelkiej elektroniki.

Życzę wszystkim zanurzenia w czystej, szmaragdowej zieleni! Wiatru we włosach! Szumu morza! Zapachu jezior! Podniebnych górskich pejzaży!

Życzę ostrożnej wakacyjnej euforii (wiem, że to oksymoron), roztropnej radości i próby odreagowania pandemicznej traumy.

Trenujmy z zapałem mycie rąk i zakładanie maseczek w miejscach zatłoczonych.

Spotkajmy się w zdrowiu i dobrej formie 1 września. Mam nadzieję, że – w siedzibach naszych szkół!

Jeszcze raz – dziękuję Nauczycielom, Uczniom i ich Rodzicom – za wielki wysiłek, który daje teraz satysfakcję i wspaniałe efekty w postaci świetnych wyników nauczania uzyskanych przez dzieci i młodzież w tak ciężkim dla wszystkich czasie!

Leave a Reply