WZRUSZAJĄCE I ENERGETYCZNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

We wtorek 10 listopada w naszej szkole podstawowej uroczyście obchodzono Święto Niepodległości. Ogólnoszkolne spotkanie przygotowały klasy trzecie wraz ze swoimi wychowawczyniami. Wsparli ich także uczniowie klas czwartych i klasy drugiej.

Program był bardzo urozmaicony i ciekawy. Uczniowie przypomnieli podstawowe fakty historyczne – rozbiory, sytuację w trzech zaborach, 123 lata niewoli, pierwszą wojnę światową i odzyskanie wolności w 1918 roku. Mieli plansze i mapy, dzięki czemu informacje były jasne i zrozumiałe. Wysłuchaliśmy recytacji patriotycznych wierszy, a także – znakomicie, z mocą, energetycznie zaśpiewanych! – pieśni legionowych i żołnierskich, z „Mazurkiem Dąbrowskiego” włącznie. Mam wrażenie, że nie tylko ja się wzruszyłam!

Na środku sceny umieszczony był znakomity portret Marszałka Józefa Piłsudskiego, namalowany przez chłopców z 3a, pod kierunkiem Tymona Groniewskiego.

Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał papierowe serduszko. Jego zadaniem było napisać na nim życzenia dla Polski. Serduszka uczniowie wrzucali do biało-czerwonego pudełka. Będą wkrótce wyeksponowane na szkolnym korytarzu.

W holu na dzieci czekały smakowite babeczki z biało-czerwonymi flagami.

Jest co świętować! Już 97 lat możemy mówić po polsku, uczyć się (z wyjątkiem 5 lat okupacji niemieckiej) w polskich szkołach, wybierać sobie dowolną ścieżkę edukacyjną, swobodnie (z wyjątkiem pięciu lat okupacji i 54 lat PRL) wyjeżdżać z Polski i do niej wracać, zakładać własne firmy, robić dowolną karierę. Choć czasami bywa trudno, mamy wolność!

Jest więc co świętować! Do czego zachęcam też w domach, prywatnie! Pamiętajmy o wywieszeniu jutro biało-czerwonych flag.

 

Leave a Reply