W ARTYSTYCZNYCH KLIMATACH

Mamy pandemię. Jest depresyjnie. Nawet dzisiejszy słoneczny, prawdziwie wiosenny, piękny dzień katastroficznie i tragicznie dusi się smogiem…

Ratunkiem są – tak, tak, wszyscy to wiemy!!! – szczepienia, maseczki, mycie rąk i społeczny dystans. A także – z czego niewielu naprawdę zdaje sobie sprawę – dbałość o ekologię. Wiedzą o tym najmłodsi i martwią się o swoją przyszłość, ale to nie jest istotne dla decyzyjnych, najważniejszych dorosłych. Dla nich najważniejsze jest pozostanie decyzyjnymi dla decyzyjności i z pazerności. Takie mają cele!

Pomimo słońca, które świeci, obraz rzeczywistości mało zachwyca. Człowiek rozgląda się i szuka, czego by tu się złapać, na czym zawiesić myśl i oko, żeby się trochę podbudować.

Sam nieszukany przychodzi na myśl cytat z Pisma Świętego: „Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość – te trzy: z nich zaś największa jest miłość.” Kochać trzeba za wszelką cenę. Chuchać i dmuchać na tę miłość – do bliskiego człowieka, zwierzęcia, drzewa…

Kolejne słowa, które pobrzmiewają w głowie, to „Eviva l’arte!”, a nawet więcej:

„Eviva l’arte! W piersiach naszych płoną

Ognie przez Boga samego włożone:

Więc patrzym na tłum z głową podniesioną,

Laurów za złotą nie damy koronę,

I chociaż życie nasze nic nie warte:

Eviva l’arte!”

Sztuka! Ratunek i ukojenie nie tylko w pandemicznych czasach!

Cieszę się, że zagościła tak intensywnie w naszej szkole. Zaczęło się od spotkania bardzo cool(turalnego) 18 lutego. Gościliśmy fotografa Wojtka Wieteskę i kuratorkę jego wystawy Anię Diduch. Wystawa została właśnie otwarta w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Podczas spotkania mogliśmy obejrzeć krótkie filmiki z ekspozycji. Zrobiły na mnie ogromne wrażenie, choć ekran monitora nie jest moim ulubionym sposobem kontaktu ze sztuką. Wciąż jeszcze przeglądam kieszonkowy przewodnik po wystawie, który hipnotyzuje. Zachęcam wszystkich naszych uczniów, zwłaszcza licealistów i zwłaszcza tych, którzy w Diplomie wybrali Visual Arts, żeby obejrzeli film ze spotkania, choć jego pierwsze piętnaście minut ma usterki techniczne. Wielu młodych ludzi lubi fotografować. Film może być podpowiedzią, jak twórczo wykorzystać własne zdjęcia, jak je wyeksponować, żeby nadać im dodatkowy sens.

Od poniedziałku w starszych klasach podstawówki i w liceum trwa kulturalny tydzień „Języki Sztuki”. Nurzamy się w wielojęzycznej poezji, plastyce, muzyce. Akcentujemy urodziny Fryderyka Chopina. Jest ciekawie i smakowicie! A już niedługo ukaże się kolejny numer kwartalnika „Gazeta Monneta”. Miałam dzisiaj przyjemność uczestniczyć w spotkaniu redakcyjnym. Towarzyszył nam absolutny zachwyt tekstami i szatą graficzną, stworzoną przez uczniów.

Sztuka przenosi nas w inne wymiary. Trzymajmy się sztuki!!!

Leave a Reply