URODZINY AGNIESZKI OSIECKIEJ

Licealiści i gimnazjaliści zorganizowali dziś – w dniu urodzin poetki – spotkanie z wybranymi jej tekstami. Uhonorowali mistrzynię słowa, potrafiącą wyrazić rozmaite stany duszy, a zwłaszcza takie, kiedy nie ma się „już żadnych spraw i do nikogo złości” i tylko prosi się Boga „by choć jeszcze jeden raz umrzeć z miłości”.

Gratuluję wszystkim twórcom dzisiejszego wydarzenia. Dziękuję nauczycielom – Krystynie Szrajber i Rolandowi Szymczykiewiczowi, którzy wsparli młodzież.

Z przyjemnością wysłuchałam bliskich sercu tekstów – „Umrzeć z miłości”, „Nie żałuję”. Jestem pod wrażeniem możliwości wokalnych Basi Wachowicz (wzruszająca interpretacja „Miasteczka cud”) i Magdy Bednarczyk („Niech żyje bal”). Roland Szymczykiewicz pięknie zaśpiewał „Gdzie dziewczęta z tamtych lat”.

Julia Paluszyńska dokonała ciekawego wyboru wspomnień Agnieszki Osieckiej.

Było nastrojowo, nostalgicznie i klimatycznie…

Poezja Agnieszki Osieckiej towarzyszyła mi najbardziej intensywnie w liceum i na studiach, ale również potem, w dorosłym życiu. Moje ulubione jej piosenki to: „Białe zeszyty”, „Modlitwa”, „Grajmy Panu”, „Okularnicy”, „Na zakręcie” i żartobliwe – „Siedzieliśmy na dachu”, „Czy te oczy mogą kłamać…”, „Sing, Sing”. Zachęcam zwłaszcza do posłuchania na You Tube „Białych zeszytów” i „Grajmy Panu” w wykonaniu Anny Szałapak. Cudne!

 

Leave a Reply