SPRAWOZDANIE Z WYMIANY POLSKO-NIEMIECKIEJ

W dniach od 8 do 12 czerwca 2015r. odbyła się dziesiąta już wymiana polsko-niemiecka. Nasza szkoła gościła 13-osobową grupę Niemców z zaprzyjaźnionego zespołu szkół (Gesamtschule)
z Velten, małego miasteczka położonego w powiecie Oberhavel na północ od Berlina. Celem tegorocznego spotkania było przybliżenie kultury, relacji i historii obydwu narodów na terenie Pomorza. Baza noclegowa zorganizowana została w 3City-Hostelu w centrum Gdańska,
co gwarantowało doskonałe warunki komunikacyjne, a także pozwoliło ,,na miejscu” lepiej poznać historię Wolnego Miasta.

Korzystając z usług PKP i Żeglugi Gdańskiej byliśmy – naturalnie oprócz Gdańska- w Gdyni, Sopocie, Malborku i na Półwyspie Helskim. Kolejne miasta przybliżały młodym ludziom wspólną historię Polski i Niemiec – tę odległą, związaną z zamkiem w Malborku i Bitwą pod Grunwaldem,
tę nieco późniejszą krzyżującą drogi Polaków i Niemców w Wolnym Mieście Gdańsk, tę straszną
z XX wieku, o której pamiętają puste już bunkry na Helu i fortyfikacje na Westerplatte oraz tę współczesną, jeszcze namacalną i żywą, jak Zjednoczenie Niemiec, do którego bez wątpienia przyczynił się Związek Zawodowy „Solidarność” i strajk w Stoczni Gdańskiej, przed której bramą staliśmy.

Nie zabrakło również przyjemności związanych z pobytem nad morzem – kąpieli w Bałtyku mimo lodowatej wody, czy też długich i urokliwych spacerów, jak tego w Sopocie na najdłuższym Molo w Europie.

Historia Morza Bałtyckiego to również eksponaty, które widzieliśmy w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, zwierzęta morskie, które podziwialiśmy w Muzeum Oceanograficznym i Akwarium Morskim w Gdyni i Fokarium na Helu.

Myślę, że młodzież, bogatsza o zdobytą wiedzę i doświadczenia jeszcze lepiej rozumie polsko-niemiecką historię, a w kontekście aktualnych wydarzeń politycznych szczególnie tę myśl, że „zgoda buduje, a niezgoda rujnuje”. To jubileuszowe skądinąd spotkanie skłania do pewnych refleksji. Uczniowie naszej szkoły wiedzą, co to otwartość na inne kultury, przełamywanie stereotypów
i… polska gościnność.

Nadmienić trzeba, iż wymiana młodzieżowa nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) oraz dyrekcji Prywatnego Liceum Nr 32, za co w imieniu opiekunów i młodzieży serdecznie dziękuję.

Janusz Tryzno

 

Leave a Reply