RADOSNY, CHOĆ OPÓŹNIONY DZIEŃ NAUCZYCIELA

Znów jest powód do radości. Częściowa kwarantanna minęła i mogliśmy dzisiaj obejrzeć – oczywiście w podgrupach – efekty pracy twórczej ósmoklasistów i licealistów.

Klasa ósma – pod opieką nauczycielek: Magdaleny Skawińskiej, Natalii Fijałkowskiej i Ewy Domańskiej – przygotowała muzyczne przedstawienie o miłości Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. Przyjemność ogromna – mamy rozśpiewaną młodzież! I to zarówno dziewczęta, jak i chłopców! Oglądając występ uświadomiłam sobie, jak wielka zrobiła się przepaść między kulturą miłosną wczesnego PRLu, kreowaną wtedy m.in. przez teksty piosenek Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, a także nadawany w telewizji Kabaret Starszych Panów, a współczesnym jej – kultury jednak brakiem. Teraz z jednej strony mamy oczekiwanie „cnót niewieścich” i „prokreacyjnej funkcji rodziny”, z drugiej – łatwy dostęp do pornografii lub w najlepszym razie do różnych zdjęć (np. w reklamie), eksponujących prostackie prężenie – wzorowo wyretuszowanych – gołych torsów, bicepsów, biustów i pośladków oraz zalew banalnych tekstów różnych muzycznych utworów o miłości, które nijak nie oddają skomplikowania tego uczucia.

A u Osieckiej – i dramatyzm, i poczucie humoru, erotyzm i liryka, cała gama niuansów, odcieni emocji i stanów, związanych z relacją między kobietą a mężczyzną. Cała wyrafinowana, subtelna inteligencko-artystowska kultura flirtu… Młodzi wykonawcy pokazali, że potrafią ją poczuć i zrozumieć. We mnie z kolei pojawiła się nadzieja, że być może ułatwi im to udany start w dorosłość, ukształtuje wrażliwość w niełatwych, ale jakże fascynujących relacjach między płciami…

Ósma klasa wykazała się niezwykłą dojrzałością, prezentując swój spektakl także licealistom. To musiało być trudne. Wymagało odwagi. Gratuluję!

Z kolei licealiści z klas pierwszych – pod opieką Jakuba Lorenca i Michała Fijki – zadebiutowali przed starszymi kolegami w debacie oksfordzkiej. Teza brzmiała: Sukces ucznia jest także sukcesem nauczyciela. Był to bardzo udany debiut, również wymagający odwagi! Jurorami byli uczniowie klas Diplomy. Uważam, że poziom obu drużyn był bardzo wyrównany. Jury po długiej dyskusji przyznało zwycięstwo przedstawicielom klasy 1 B. Gratuluję!

Leave a Reply