POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

Drodzy Maturzyści,

Wasze dzisiejsze pożegnanie ze szkołą było wyjątkowo sympatyczne i budujące.

Duża w tym – jak sądzę – zasługa Flavii Fijałkowskiej i Ewy Grabskiej,  które były prawdziwymi gospodyniami dnia. Prowadziły – z dużą swobodą i swadą – całą uroczystość. Swój znakomity film o klasie III IB zaprezentowała Karina Tu.

Z ogromną radością i satysfakcją obserwowałam, jaką cudowną metamorfozę przeszły te kiedyś nieśmiałe i niepewne siebie uczennice.

Na wysokości zadania stanęła także klasa II IB, która pomogła udekorować salę gimnastyczną i wręczyła abiturientom przygotowane przez siebie yearbook’i.

Pomimo różnych Waszych refleksyjnych wypowiedzi wydaje mi się, że jeszcze nie do końca zdajecie sobie sprawę, jak wyjątkowy nastał dla Was moment.

Dwanaście na dziewiętnaście lat swojego życia spędziliście w szkole. Pełniliście społeczną rolę ucznia. Byliście zależni – od rodziców, nauczycieli, systemów edukacyjnych. Musieliście się im podporządkować. Mieliście wpływ – mniejszy lub większy – na różne wybory i decyzje, ale generalnie byliście podporządkowani dorosłym.

Po maturze stajecie się wolnymi, dorosłymi ludźmi. Możecie o sobie decydować.

W stu procentach!

Taki sens ma – w naszej kulturze – czas ukończenia szkoły średniej, czas matury, czas egzaminu dojrzałości – przejście do świata dorosłych.

Oczywiście, w jakiś sposób  dorośli jeszcze będą Was wspierać, także finansowo, i wywierać na Was jakiś wpływ, ale odpowiedzialność za decyzje i wybory spada już wyłącznie na Was.

Czy i jak wykorzystacie swój niepowtarzalny potencjał?! Odpowiadacie za to już tylko i wyłącznie przed sobą samym; przed swoimi marzeniami i pragnieniami. Czy pójdziecie za ich głosem, czy się im sprzeniewierzycie…

Zachęcam Was do odwagi! Do skorzystania z tej wolności, do bycia dzielnym, nieuleganiu schematom, sztampie, oportunizmowi i koniunkturalizmowi. Bo tylko takie odważne, dzielne życie daje radość i poczucie spełnienia.

Diploma Programme dobrze Was przygotował do studiowania, do krytycznego myślenia, do życia niekonwencjonalnego i z poczuciem sensu.

Życzę Wam, byście mieli odwagę maksymalnie to wykorzystać.

Ale także – byście wielkie, ważne i trudne plany realizowali lekko, z radością i smakując życie.

Teraz czeka Was trudny czas – od piętnastu do osiemnastu pisemnych egzaminów, wymagających przygotowania, odporności psychicznej, wytrzymałości fizycznej.

Życzę Wam na ten czas dobrej kondycji i dzielności. Dla szkoły będzie to dziesiąta matura IB, a dwudziesta pierwsza w ogóle. Jesteście dwudziestym pierwszym rocznikiem, który opuści mury naszego liceum.

Dziękuję Wam wszystkim za wspólny czas w szkole.

Niektórym osobom chciałabym szczególnie podziękować.

Czterem uczennicom gratuluję najlepszych wyników w nauce – Julii Michiewicz, Julii Wdowickiej, Magdzie Zielińskiej i Karolinie Żmigrodzkiej.

Gratuluję uczniom, którzy przeżyli w naszej szkole wspaniałą metamorfozę – w stronę radości życia, siły, efektywności. Myślę zwłaszcza o Flavii Fijałkowskiej, Karinie Tu, Ewie Grabskiej, Kalinie Łysak, Adrianie Tasaku.

Będę pamiętać emocje wokół szachów, dzięki Aleksandrowi Fischerowi i Adrianowi Tasakowi.

Julia Wdowicka długo będzie się kojarzyć z przepięknymi ilustracjami do cech z Profilu Ucznia IB i wzruszeniem w związku z ginięciem populacji tygrysów na świecie.

Z wdzięcznością myślę o Karolinie Żmigrodzkiej, o jej uśmiechu, kulturze osobistej, zdolnościom aktorskim i translatorskim wspieraniu mnie podczas szkolnych wystąpień.

Janek Bąk będzie mi się kojarzył z poszukiwaniem pewnego numerka do szatni w PKiN i nieustanną pogonią za deadlines.

Nie zapomnę prędko ekspresyjnej, miłej buzi Julianny Król, jej promiennego uśmiechu i częstych zmagań z różnymi przeciwnościami i trudnościami.

Nie zapomnę także dzisiejszych łez i słów Julii Michiewicz. Bardzo Ci za nie dziękuję!

Antka Golika i Javiera Orella-Matilla zapamiętam jako świetnie wychowanych młodych ludzi, którzy potrafią zachować się z klasą. Antka łączy poza tym wyjątkowa relacja z mądrym małym pieskiem, a Javiera –  z manianą.

Szanuję trud i zmagania Blanki Awtani, Flavii Fijałkowskiej, Agnieszki Kaczmarskiej, Aleksandry Kryszewskiej, Dominiki Mleczarek, Oli Pruś, Kariny Tu, Anastazji Wiśniewskiej, Wojtka Puchty, Magdy Zielińskiej.

Życzę Wam wszystkim sukcesów i radości.

Do zobaczenia w poniedziałek – w dobrej kondycji i zdrowiu!

Zapraszam już dzisiaj na przyszłoroczne uroczystości w związku z dwudziestopięcioleciem szkoły – zjazd absolwentów odbędzie się w sobotę 18 marca 2017 r.

Uczniom klasy II IB bardzo dziękuję za pamiątkowy Yearbook – Class of 2016.

 

 

 

 

 

Leave a Reply