POŻEGNANIE MATURZYSTÓW 2020

Przesuwane, przekładane… Odbyło się w końcu w piątek 28 sierpnia w siedzibie przy Stępińskiej, bo na Belwederskiej trwało nakładanie antyseptycznych powłok na powierzchnie styku…

Krzesła rozsunięte, żeby było bezpiecznie… Wszyscy przychodzący w maseczkach… Oczy znad maseczek tęsknie wypatrujące, starające się rozpoznać innych zamaskowanych… Sceneria trochę, jak z filmu science fiction. Chciałoby się uścisnąć, pogadać… Nie wolno, trudno o kontakt… Maseczki tłumią słowa, utrudniają złapanie oddechu podczas rozmowy… Schodzimy się więc prawie w ciszy…

Jakby dla przeciwwagi – śliczna, słodka, hortensjowa dekoracja…

Uroczystość w odrealnionym klimacie, jak we śnie…

W takich dziwnych okolicznościach pożegnaliśmy dwudziesty piąty rocznik opuszczający nasze liceum, piętnasty, który realizował Diploma Programme. Rocznik, który przyniósł szkole wiele sukcesów, pochwały, medale, puchary w debatach oksfordzkich, i tych – w ramach Warszawskiej Ligi Debatanckiej, i tych największych – w ramach debat historycznych na stulecie niepodległości Polski oraz – w Polish Schools Debating Championships. W tych ostatnich anglojęzycznych, ogólnopolskich  rozgrywkach, dzięki uczennicom z tej klasy drużyna Monneta przeszła do półfinału i znalazła się wśród czterech najlepszych szkół w całej Polsce. Nasi tegoroczni absolwenci byli także niezwykle aktywni w Teatrze Monneta oraz w organizowaniu wszystkich szkolnych imprez i akcji, pracowali w szkolnym samorządzie.

Z tej klasy wywodzi się uczennica, która jako pierwsza w historii szkoły uhonorowana została Statuetką Adama – Paulina Bogusz. Osoba, która od początku swojej edukacji uczyła się w systemie IB. Rozpoczęła naukę we Włoszech, sześć lat spędziła w naszej szkole (najpierw w gimnazjum, potem w liceum). Niezwykła, niezależna, wyrazista, odpowiedzialna, zaangażowana, współtworząca od początku charakter szkoły, wielostronnie uzdolniona…

Wszyscy tegoroczni absolwenci zdali maturę i dostali się na wybrane wcześniej uczelnie! Należą się im gratulacje, a nam – poczucie dumy!

Będziemy tęsknić! Będziemy wspominać! I samych uczniów, i zaskakujące okoliczności ich ostatnich miesięcy w liceum, pełne niepokoju i różnych niewiadomych.

Bardzo dziękuję za zorganizowanie uroczystości – Arturowi Smadze i Paulinie Włoszczowskiej oraz uczniom klasy II DP, którzy przygotowali prezentację, pokazującą osobowości naszych absolwentów.

Dziękuję reprezentacji uczniów młodszych klas, którzy pomimo trwających jeszcze wakacji, przybyli, by pożegnać starszych kolegów. Dziękuję obecnym na spotkaniu nauczycielom.

Drodzy Absolwenci 2020!

Szkoła to nie budynek, to – ludzie! Jesteście na zawsze częścią Monneta. Zostawiliście po sobie niejedną cegiełkę, która tworzy charakter, kształt, klimat, historię tego miejsca. Czas liceum to czas dorastania, wybierania ścieżek, kształtowania własnej przyszłości, czas wyjątkowo ważny dla rozwoju człowieka, także – czas zawierania przyjaźni na całe życie… Wiele ważnych momentów, przemyśleń, emocji, relacji międzyludzkich miało miejsce w szkole, więc także Monnet stał się częścią Was.

To jest Wasze miejsce – na zawsze! Odwiedzajcie je, wspominajcie, piszcie maile – co u Was.

Już dziś zaczynamy za Wami tęsknić!

Leave a Reply