MONNET HAS THE POWER!!!

Zakończył się tegoroczny wyjazd integracyjny. Jego tematem przewodnim był tytuł piosenki Patti Smith „People Have the Power”. Mottem wyjazdu było pięć filarów edukacji: Power of Wonder, Power of Questions, Power of Failure, Power of Friendship, Power of One. Uczniowie – podzieleni na grupy – przygotowali realizacje artystyczne w dziedzinach: instrumentalnej, tanecznej, chóralno-wokalnej, teatralnej, filmowej i plastycznej, oparte na następujących utworach rockowych:

  1. It’s My Life – Bon Jovi 
  2.  One – U2
  3.  Zombie – Cranberries
  4.  Smells Like Teen Spirit
  5.  Bouleverd of Broken Dreams – Green Day
  6.  What’s Up – 4 Non Blondes
  7.  Use Somebody – Kings of Leon
  8.  Wonderwall – Oasis
  9. Sweet Child of Mine – Guns N’Roses

Zostały one zaprezentowane podczas Wielkiego Finału. Niespodzianką był występ powstałej w Broku kapeli pod wdzięczną nazwą Dym nad Bugiem, która zagrała utwór zespołu Deep Purple – Smoke on the Water.

Na zakończenie wszyscy razem zaśpiewali „People Have the Power”. Żadne przymiotniki nie opiszą atmosfery, jaka zapanowała podczas finałowych występów – kumulacja radosnej wspólnotowej energii, zachwyt siłą wszelakich potencjałów naszej szkolnej społeczności. Odsyłam do obejrzenia zdjęć i nagrań.

I jeszcze jeden „szczegół” – w Broku poza aktywnością artystyczną odbywały się normalne zajęcia szkolne: English B, Visual Arts, Spanish, język polski oraz Polish, Mathematics oraz matematyka, Psychology, konsultacje z Career Advisor, chemia, TOK, German B, warsztaty debatanckie, warsztaty esejowe z historii, astrofizyka, biologia oraz Biology, warsztaty teatralne, geografia oraz Geography, warsztaty CAS oraz liczne spotkania klas z wychowawcami i z psychologiem szkolnym, spotkania z Agatą Szaryńską-Szlaz, dotyczące relacji: uczeń-nauczyciel, liczne, różnorodne zajęcia sportowe, w tym – jedenastokilometrowy spływ kajakowy i park linowy.

Łącznie na zieloną szkołę wyjechało sto trzydzieści pięcioro licealistów i dwadzieścia czworo nauczycieli, z czego dziewięcioro – na cały tydzień, pozostali częściowo.

Początek nowego roku szkolnego jest jak początek nowego rozdziału książki. Rozpoczęliśmy więc trzydziesty rozdział… Ten rozdział nosi tytuł: „Radość uczenia się”. Jest to misja naszej szkoły, która zawsze była ważna. W tym roku jednak wysforowała się na pierwsze miejsce. Dotyczył jej wykład inauguracyjny, wygłoszony przez Renatę Słowińską, a intensywnym przejawem była „zielona szkoła” w Broku.

Dziękuję naszym wspaniałym, otwartym, uzdolnionym, kreatywnym uczniom, zwłaszcza – klasy maturalnej, którzy sprawili, że ten wyjazd był kontynuacją wyjątkowego klimatu, ciepła, serdeczności i wysokiej kultury naszych corocznych  wrześniowych zielonych szkół.

Dziękuję licznej gromadzie pierwszoklasistów, że tak szybko „kupili” ten klimat i przyjęli obowiązujące w Monnecie zasady.

Dziękuję kadrze nauczycielskiej, która rekordowo licznie zawitała w tym roku w Broku.

Dziękuję za koncepcję wyjazdu, wymyśloną przez nauczycieli podczas wakacyjnych rad pedagogicznych. Muzyka rockowa ma moc!

Dziękuję za ogromne wsparcie, które otrzymała młodzież od muzyków: Magdaleny Skawińskiej i Marcina Żmudzińskiego oraz – za perfekcyjne przygotowanie przez nich sali prób i sali koncertowej.

Ten wyjazd był poważnym wyzwaniem organizacyjnym. Ogromne brawa należą się Renacie Dziurze za koordynowanie całości przedsięwzięcia, przy wsparciu Artura Smagi oraz wychowawców klas i Agnieszki Pączkowskiej.

Społeczność Monneta ma moc!!!

Leave a Reply