MIĘDZYBAJKI

25 września 2015 r. nasza szkolna grupa teatralna, składająca się z uczniów wszystkich klas liceum i klasy drugiej gimnazjum,  wystąpiła podczas Festiwalu Książki dla Dzieci i Młodzieży, które odbywają się od 25 do 27 września w Arkadach Kubickiego. Byliśmy jednym z dziesięciu zespołów młodzieżowych, który wziął udział w teatralnych prezentacjach z okazji 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce.

Scenariusz, specjalnie na Festiwal Książki, napisały dwie polonistki: Krystyna Szrajber i Magda Mika. One też wyreżyserowały spektakl, skierowany głównie do nastolatków, ale zrozumiały i zabawny dla widzów w każdym wieku. Pomagał im profesjonalny reżyser teatralny – Sławomir Krawczyński.

Uczniowie zagrali znakomicie! Nie wiem, czy nie było to najlepsze przedstawienie w historii naszej szkoły… Na pewno – jedno z lepszych! I ze względu na scenariusz, i ze względu na staranne przygotowanie pod każdym względem – ekspresji aktorskiej, ruchu scenicznego, dekoracji, rekwizytów, muzyki.

Zobaczyliśmy poza bardzo wszechwiedzącym i rozgadanym, choć czasami bezrobotnym Narratorem – milczącego, ale jakże wymownego Czerwonego Kapturka, Psa-Wilka, trzy Krasnoludki, Księcia, Jasia i Małgosię, dwie złe Siostry Kopciuszka i samego Kopciuszka, a także Kogoś Zupełnie Nie z Tej Bajki.

Wyprawa w świat bajek stała się pretekstem do satyrycznego ukazania niektórych mód czy też zjawisk, którym ulegają współczesne nastolatki – przymusowi bycia fit, zniewoleniu przez telefony komórkowe i dyktatowi modowych blogów. Była też zachętą do czytania książek.

W „Międzybajkach” Baba Jaga odchudza Jasia i Małgosię, by ugotować ich na parze razem z brokułami i oczywiście bez dodatku soli. Nie wolno jest im jeść i muszą cały dzień ćwiczyć. Złe Siostry – śpiewając razem z Danutą Rinn „Kto ma tyle wdzięku, co ja…” –  zmuszają Kopciuszka do założenia modnych pantofelków, by nie kompromitowała ich – modowych blogerek – w rówieśniczym środowisku. Krasnoludki razem z Księciem próbują obudzić Śpiącą Królewnę i używają do tego – zamiast pocałunku – telefonów komórkowych, śpiewając razem z Eugeniuszem Bodo – „Umówiłem się z nią na dziewiątą”.

Zabawne, mądre przedstawienie…

Pomysłową i minimalistyczną scenografię oraz kostiumy wykonali gimnazjaliści i licealiści podczas pobytu w Koźle, pod kierunkiem nauczycielki Visual Arts – Marty Pokorskiej.

Licznie zgromadzona widownia nagrodziła spektakl brawami.

Gratuluję wszystkim twórcom!

Galeria zdjęć 

Leave a Reply