MARKUS ZUSAK BYŁ NASZYM GOŚCIEM!

Tak właśnie! – dzisiaj znów przeżywaliśmy zbiorowo niezwykłe spotkanie z niezwykłą osobą. Naszym gościem był Markus Zusak, wybitny i powszechnie znany – zwłaszcza młodszym czytelnikom – pisarz, mieszkający w Australii.

Spotkanie prowadził uczeń klasy pierwszej pre-DP – Bartosz Sanowski. To już trzecie spotkanie bardzo cool(turalne) prowadzone przez Bartka. Był jak zwykle bardzo dobrze przygotowany i prowadził rozmowę z dużą klasą.  Aktywnością wykazali się wszyscy uczniowie – z sali padło wiele interesujących pytań. Rozmowa dotyczyła problemów związanych z II wojną światową, holokaustem, wojnami jako zjawiskiem politycznym, przede wszystkim jednak – dotyczyła warsztatu pisarskiego Markusa Zusaka, inspiracji do tworzenia książek.

Gdy był mały, rodzice opowiadali mu o swoich przeżyciach wojennych (mama jest Niemką, tata – Austriakiem). Były to przerażające opowieści. Zwłaszcza jedna scena poruszyła jego wyobraźnię i stała się inspiracją do napisania „Złodziejki książek”. Przez niemieckie miasteczko SS-mani pędzą więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau. Niemiecki chłopak podbiega do starszego więźnia i podaje mu chleb. Dalej dzieją się straszne rzeczy. W tej scenie zderza się absolutne dobro i piękno człowieka – z absolutnym złem. Tę scenę właśnie Markus Zusak długo nosił w sobie i ona właśnie stała zaczątkiem fabuły „Złodziejki książek”.

Pisarz opowiadał o procesie twórczym. Pisanie każdej książki rozpoczyna – w nowym zeszycie, który wszędzie zabiera ze sobą i który mieści się w kieszeni. Pisze wiecznym piórem. Pokazał zebranym ostatni zeszyt, zapisany drobnym maczkiem.

Po spotkaniu cierpliwie rozdawał autografy, wchodząc w interakcję z każdym uczniem. Te autografy, które widziałam, miały wysmakowaną formę graficzną. Spędził z nami prawie trzy godziny, otwarty, radosny, ciekawy drugiego człowieka – wzbudził ogólną sympatię i entuzjazm. Bardzo trudno było nam się rozstać.

Obiecał, że jeszcze kiedyś nas odwiedzi… 🙂

Leave a Reply