LITERACKA MAPA WARSZAWY – 5 CZERWCA 2019 R.

Jak co roku od 2008 r. , już po raz dwunasty – w co bardzo trudno mi uwierzyć!!! – odbyła się dzisiaj Literacka Mapa Warszawy, uliczny happening, którego jesteśmy inicjatorem i współorganizatorem. Nasza szkoła rozproszyła się. Najmłodsza podstawówka przygotowała happening na Skwerze Chorwackim nieopodal szkoły.

Część starszej podstawówki, gimnazjaliści i licealiści działali na Krakowskim Przedmieściu. Z okazji urodzin twórców częstowali przechodniów własnoręcznie upieczonymi babeczkami i wręczali balony.

Rozdawali także przygotowane przez siebie cztery numery „Nowin Literackich” z dzisiejszą datą. Każdy numer był poświęcony innemu pisarzowi – Juliuszowi Słowackiemu, Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu, Jarosławowi Iwaszkiewiczowi i Markowi Hłasce. W każdym tygodniku można było znaleźć sylwetkę twórcy, ciekawostki o nim i fragmenty utworów.

Najbardziej spodobał mi się cytat z „Brzeziny” Jarosława Iwaszkiewicza: „Wielki to grzech nie umieć spostrzec własnego szczęścia.”

Klasa piąta działała w Łazienkach. Klasa szósta – w Powsinie. Było gorąco, ale jak zwykle – radośnie. Przyjemnie jest przełamywać ludzką obojętność. Miło jest zmieniać Warszawę, by była bardziej uśmiechnięta, otwarta i literacka. Mądrze jest przywoływać piękne słowa wybitnych ludzi.

Leave a Reply