LITERACKA MAPA WARSZAWY 2016

Pogoda w tym roku nie chciała nas rozpieścić. Co tu kryć – było zimno, wietrznie, mokro i paskudnie! Skuleni przechodnie mknęli zakapturzeni, pod parasolami – byle szybciej, byle szybciej! – dokądkolwiek, gdzie nie pada, nie wieje i temperatura zdecydowanie bardziej przyjazna dla człowieka.

Ale dla uczniów IB – nic to! Rozgrzewały ich entuzjazm i kreatywność. Aura wzmacniała w tym roku romantycznego ducha, który kieruje się bardziej pasją i imperatywem wewnętrznym niż okolicznościami zewnętrznymi. A tematem Literackiej Mapy Warszawy 2016 była wszak literatura romantyczna. Wszystko więc zagrało! Duch nie zawiódł! Mimo wszystko dopisała jakimś cudem publiczność. Szczególnie żywiołowo reagowali turyści z Chin. Rezolutna czwartoklasistka Basia wręczając im kartki z wierszami Adama Mickiewicza przywitała ich uprzejmie w ich języku, co wywołało lawinę gwałtownego entuzjazmu, wzruszenia, potrzeby fotografowania się z nami oraz ciekawości, o co chodzi w naszej radosnej ulicznej aktywności. Chińczycy obfotografowali nas, wzięli teksty w języku polskim, sfilmowali odtańczonego przez nas poloneza, a następnie udali się na poszukiwanie pomnika naszego wieszcza, pełni podziwu dla siły jego oddziaływania.

Podstawówka obstawiła w tym roku aż cztery punkty na mapie Warszawy: ul. Fredry przy wejściu do Ogrodu Saskiego – zerówka i klasy pierwsze; klasa druga – Łazienki; klasy trzecie – Rynek Starego Miasta; klasy czwarte – okolice pomnika Kopernika. Gimnazjaliści działali na Krakowskim Przedmieściu przy bramie Uniwersytetu Warszawskiego. Licealiści – między Agrykolą a pomnikiem Chopina w okolicach Łazienek.

Działo się!!! A jak potem smakowała gorąca herbata i równie gorący obiad!!!

Leave a Reply