KIEDY ZACZEPIA NAS SZTUKA…

W codziennym życiu, zabiegani, zestresowani, zbyt rzadko kontaktujemy się ze sztuką. Czasami jednak sztuka kontaktuje się z nami, zaczepia nas i zaskakuje.

Na rogu ulic Roengena i Makolągwy wiosną tego roku pojawiła się na płocie uliczna galeria. Ludzie jadą samochodami, śpieszą się, a tu raptem korek przed dojazdem do Auchan… No i znienacka coś zwraca naszą uwagę, coś zaskakującego, nieoczywistego, zaczepnego, otwierającego przed nami nieznane rejony. Nagle wyrwani z codziennego kołowrotka zaczynamy szybować – emocje, wrażenia, skojarzenia porywają nas w świat sztuki. Tak działa Galeria Przechodnia. Wystawy zmieniają się co kilka tygodni i zawsze intrygują.

Dzięki naszej nauczycielce Visual Arts Marcie Pokorskiej podobną sytuację mamy przy ul. Górskiej 7, na ogrodzeniu przedszkola. Marta stworzyła w formie drogowskazów nieoczywistą reklamę przedszkola. Na deseczkach namalowane są – ślicznie!!! – akcesoria Misia Paddingtona, patrona placówki dla najmłodszych naszych IB students. Jest też portret samego misia. Strach było jednak powiesić drogowskazy po zewnętrznej stronie metalowej siatki. Tuż przy niej jest chodnik. Nie ma między nimi szerokiego trawnika, jak na Ursynowie. W przeszłości doświadczaliśmy efektów aktywności rozmaitych wandali. Piękne obrazki stworzone przez Martę zasługują na długie istnienie. Pojawił się więc pomysł, by przymocować deseczki po wewnętrznej stronie ogrodzenia. W dodatku … na wysokości wzroku przedszkolaka. No i stało się tak, że dorośli w ogóle nie widzą kolorowych obrazków. Natomiast dzieci zatrzymują się zawsze, radośnie zdziwione, że zauważyły coś tak nieoczywistego.

Niech żyje sztuka!

Leave a Reply