INTENSYWNY CZAS RADOSNEJ CZUŁOŚCI…

Była „Szlachetna Paczka” – po raz pierwszy nieopisana, bo nie było czasu. Najważniejsze jednak, że trafiła do potrzebujących. Dzięki aktywności przede wszystkim „młodszej podstawówki” udało się pomóc sześcioosobowej rodzinie – pani Edycie, która wraz z mężem Piotrem wychowuje czworo dzieci.

Równolegle odbywały się i odbywają nadal rozmaite akcje charytatywne, np. „Góra grosza”.

W piątek 6 grudnia licealiści z klasy 1 B pre-DP ofiarowali przedszkolakom i dzieciom klubikowym przepiękne Mikołajki! Filmiki z tego wydarzenia można obejrzeć na stronie przedszkola. Święty Mikołaj – przekonujący i czuły – rozdawał dzieciom prezenty i pozował do zdjęć. Elfy i śnieżynki z jego bardzo licznego orszaku zapewniły czarującą i zachwycającą oprawę artystyczną.

W poniedziałek 9 grudnia rozpoczął się tydzień charytatywny, zorganizowany w miejsce corocznego jednodniowego kiermaszu charytatywnego, w związku z wielością pomysłów i planowanych licznych  aktywności. Odbyło się spotkanie z przedstawicielkami fundacji „Ocalenie”, które opowiadały o swojej pracy. To właśnie tej fundacji zostaną przesłane datki, zebrane podczas całego tygodnia.

W tym samym dniu wiele osób z naszej społeczności zachwyciło się mową noblowską Olgi Tokarczuk, w której wyrażona była potrzeba „czwartoosobowej narracji” i czułości właśnie w relacjach międzyludzkich i stosunku człowieka do Matki-Ziemi.

We wtorek 10 grudnia rano odbyło się spotkanie z cyklu Akademii Słowa Elektoralna zorganizowane dla naszego liceum przez Mazowiecki Instytut Kultury. Gośćmi były: pisarka Anna Janko i reżyserka filmów fabularnych i dokumentalnych – Natalia Koryncka-Gruz. Spotkanie prowadzili: Artur Wolski oraz uczennice klasy 1B pre-DP – Julia Parys i Mia Przebindowska. Rozmowa dotyczyła książki Anny Janko „Mała zagłada” oraz jej ekranizacji, zrealizowanej przez Natalię Koryncką-Gruz. Książka i film mówią o wydarzeniu z 1 czerwca 1943 r. W Sochach na Zamojszczyźnie Niemcy najpierw rozstrzelali mieszkańców, spalili zabudowania, a następnie je zbombardowali. Wieś przestała istnieć. Ocalała garstka przerażonych dzieci, w tym – dziewięcioletnia wtedy mama autorki. Książka jest znakomicie napisana. Film – świetny. Ich odbiór – niezwykle mocny. Pokazują bowiem wojnę przez pryzmat traumatycznych doświadczeń dzieci. Rozmowa dotyczyła okrucieństw wojny, ale też – zła w ogóle. Skąd się bierze i co robić, żeby je zminimalizować. W końcu więc rozmawiano o konieczności odczuwania empatii wobec wszystkich istot żyjących, reagowaniu na zło i – szacunku oraz czułości do ludzi, zwierząt, roślin i planety. Fragmenty książki czytali uczniowie klasy 1B pre-DP: Milena Kuziemska i Artur Tomecki.

Tego samego dnia popołudniu klasa ósma po raz drugi przedstawiła swoją inscenizację „Dziadów”. Wstęp był otwarty dla wszystkich chętnych. Widownia składała się głównie z rodziców ósmoklasistów. Krążyła puszka. Widzowie wrzucali datki. Uczniom udało się zebrać 225,00 zł. Przeznaczone będą na fundację „Ocalenie”. Wieczorem – kolejne emocje: ceremonia wręczenia nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. Laudacja oraz wieczorne jej przemówienie podczas bankietu. Tu znów królowała czułość.

W środę 11 grudnia dla klas 5-8 szkoły podstawowej i licealistów wystąpiły dwie nasze szkolne kapele rockowe. Koncert był znakomity!!! Młodzieżowa widownia i nauczyciele docenili wykonawców. W puszce znalazło się 491,50 zł. Pieniądze będą przekazane fundacji „Ocalenie”.

W czwartek 12 grudnia trzykrotnie wystąpiła klasa siódma. O godzinie 11.00 uczniowie PYP wraz ze swoimi nauczycielami obejrzeli pierwszą odsłonę musicalu „Mamma mia”. O godzinie 12.15 – na widowni zebrali się uczniowie MYP i ich nauczyciele. O 13.15 – licealiści, ich nauczyciele i niżej podpisana. Trudno mi znaleźć słowa, by wyrazić zachwyt dla młodych wykonawców. Nie wiem, jak to jest możliwe, że cała klasa, wszyscy uczniowie razem i każdy osobno, mają tak znakomite głosy, taką ekspresję i taką, widoczną, przyjemność śpiewania! W ciągu tych trzech występów siódmoklasiści zebrali w sumie 1.400,97 zł i 0,79 euro. Kwota ta zostanie – zgodnie z wolą wykonawców – przekazana schronisku, prowadzonemu przez fundację dla szczeniąt „Judyta”. Czułość wobec zwierząt jest także miarą naszego człowieczeństwa.

Dzisiaj – 13 grudnia – zakończył się tydzień charytatywny. W godzinach 15.30 – 19.00 odbywał się kiermasz, który otworzyła Angelika Maj. Podsumowała ona kończący się tydzień i zapowiedziała atrakcje czekające zebranych podczas kiermaszu. Można było kupić wyroby naszych uczniów – od klubiku zaczynając na kl. 2 DP kończąc. Klasa 1B pre-DP razem z wychowawczynią Renatą Dziurą zorganizowała Loterię Fantową. Klasa 1A pre-DP razem z wychowawcą Jakubem Lorencem urządzili klimatyczną kawiarenkę, pachnącą świętami. Klasa 1C pre-DP razem z wychowawczynią Katarzyną Burzyńską robiła chętnym zdjęcia z akcesoriami świątecznymi. Na początku kiermaszu odbyła się debata na temat: Święty Mikołaj jest w każdym z nas. Obrońcami tezy była drużyna klasy 1A pre-DP, przeciwnikami – drużyna mieszana, składająca się z uczniów klas 1B i 1C pre-DP. Młodzieży pomógł się przygotować Jakub Lorenc. O godzinie 16.15 rozpoczął się koncert piosenek świątecznych, który przygotowała i pięknie zapowiedziała Magda Skawińska, nawiązując do mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk i solidaryzując się z apelem pisarki o czułość w naszych relacjach z innymi ludźmi. Śpiewały dzieci z klas czwartych i klasy trzeciej. Pięknie!!!

O godzinie 18.00 rozpoczęła się aukcja obrazów namalowanych przez uczniów klas 5A i 5B. Ofiarowali oni dwadzieścia pięć swoich prac – akryli na płótnie, inspirowanych twórczością Wassilego Kandinskiego, Joana Miro, Henri Rousseau i Andy’ego Warhola. Dzieła powstawały podczas lekcji plastyki oraz warsztatu malarskiego, pod kierunkiem nauczycielki Visual Arts w programach MYP i DP, ilustratorki i graficzki Marty Pokorskiej. Prace były bardzo ciekawe. Aukcja jak zwykle budziła ogromne emocje! Na koniec – niespodzianka! Także uczeń klasy 6 – Bruno Bugla przekazał na aukcję swój obraz – przedstawiający Most Kierbedzia – namalowany z okazji tygodnia patriotycznego. Praca ta w listopadzie wygrała konkurs na prezentacje, dotyczące patronów warszawskich ulic (i mostów 🙂 ).

Efekt tygodnia charytatywnego jest oszałamiający!

Po pierwsze mieliśmy wszyscy okazję, żeby się sobą nawzajem pozachwycać. Poznać siebie lepiej. Swoje talenty, swoje pomysły. Coś pożytecznego razem zrobić. Mój zachwyt uczniami, ich możliwościami artystycznymi, jest ogromny. Zachwycają mnie także nauczyciele, którzy pomagają dzieciom i młodzieży ujawnić ich ogromny potencjał.

Jest także efekt finansowy. Bardzo ważny dla rodziny uchodźców z Tadżykistanu – Amira i Aminy oraz ich pięciorga dzieci, a także – szczeniaczków ze schroniska.

Podczas dzisiejszego kiermaszu zebrano bardzo konkretne kwoty:

Drużyna debatancka kl. 1A – 878,06 zł ; kl. 1B i 1C – 324,43 zł; łącznie – 1202,49 zł.

Za koncert klas trzeciej i czwartych – 811,62 zł. W kawiarence utargowano 2472,78 zł. Aukcja przyniosła 6480,00 zł. Dwie osoby nie wykupiły jeszcze swoich obrazów. Jeśli to się stanie w poniedziałek, dochód z aukcji wyniesie 7040,00 zł. Miecze Janka Plicha sprzedano za 335,50 zł. Wyroby z warsztatów kreatywnego szycia – za 560,00 zł. Ozdoby wykonane przez przedszkolaki – za 475,05 zł. Ozdoby wykonane przez uczniów ze Stępińskiej – za 2018,46 zł. Bombki pomalowane przez uczniów klasy 2 DP – za 128,19 zł. Utarg z Loterii Fantowej wyniósł 850,00 zł. W puszce fundacji „Ocalenie” znalazło się 59,31 zł. W skarbonce-śwince klasy 6 – 264,12 zł. Klasa 1 C pre-DP za zdjęcia zebrała 42,83 zł. Łącznie podczas kiermaszu zebrano piętnaście tysięcy siedemset złotych i trzydzieści pięć groszy. W poniedziałek kwota ta najprawdopodobniej wzrośnie o 560,00 zł i wyniesie 16.260,35 zł.

Po dodaniu zbiórki podczas przedstawienia „Dziadów” i koncertu rockowego otrzymamy kwotę 16.976,85 zł. Tyle właśnie zostanie przekazane fundacji „Ocalenie”.

Schronisko dla szczeniąt otrzyma od nas 1400,97 zł i 0,79 euro.

Łącznie nasz tydzień charytatywny pozwoli przekazać obu fundacjom ponad 18.377,82 zł.

Jest to rekordowa suma – w historii Monnet International School – uzyskana z grudniowych imprez charytatywnych!!!

Dziękuję i gratuluję całej społeczności naszej szkoły – Uczniom, Nauczycielom, którzy przygotowali wszystkie wspaniałe wydarzenia oraz Hojnym Rodzicom, Nauczycielom i Uczniom, którzy tak chętnie zasilali puszki!!!

Niech ta radosna, szczodra, serdeczna, uśmiechnięta czułość pozostanie z nami jak najdłużej!

Leave a Reply