INAUGURACJA

Wystartowaliśmy – cztery udane inauguracje odbyły się. Rok szkolny 2018/2019 w MIS można uznać za rozpoczęty. Ładna pogoda spowodowała, że uczniowie młodszej podstawówki powitali szkołę na świeżym powietrzu. Starsi uczniowie – pod dachem, ale za to – w nowych, przestronnych wnętrzach.

Inauguracja w liceum była zupełnie wyjątkowa. Odbywała się już po raz 27. Tradycją inauguracji w naszej szkole jest wykład inauguracyjny. Zapraszaliśmy zawsze wybitnych przedstawicieli świata nauki. Czasem wykład przygotowywali najbardziej wyraziści nauczyciele MIS.

Pierwszy raz w historii szkoły wykładowcą był uczeń. Pomysł był mój. Ucznia też wytypowałam. Przyjął moją propozycję z radością, jako wyróżnienie. Sprostał zadaniu nad podziw dobrze. Powiem więcej – jego wystąpienie nie odbiegało poziomem merytorycznym, starannością i precyzją przygotowania od wszystkich dwudziestu sześciu wcześniejszych wykładów inauguracyjnych, wygłoszonych przez osoby dorosłe, najczęściej z pokaźnym dorobkiem naukowym.

Coraz częściej spełnia się w szkole moje marzenie – uczeń zachwyca nauczyciela, niedorosły staje się ekspertem wśród dorosłych. W sposób spektakularny Hubert – uczeń, rozpoczynający naukę w klasie trzeciej liceum, zachwycił nauczycieli, kolegów i ich rodziców. Uważam, że szkoła nie powinna być miejscem, w którym popisują się dorośli. Elokwencja nauczycieli, najczęściej nadmierna, troszkę rozbuchana, powinna być powściągana, by dać przestrzeń uczniowskiej ekspresji. Szkoła powinna być środowiskiem, w którym uczniowie „rosną”, stają się ekspertami, mogą prezentować swoje przekonania, opinie, pomysły i swoją wiedzę. I tak właśnie coraz częściej dzieje się u nas, co jest dla mnie powodem do radości i dumy.

Chwała Ci, Hubercie!

To nie był koniec aktywności uczniowskiej podczas uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Od 2008 roku nasza szkoła bierze udział w Wymianie Młodych Ambasadorów: Warszawa-Tajpej. W tym roku na Tajwan poleciały dwie licealistki – Natalia i Karolina. Przygotowały film i prezentację oraz radosną opowieść o swoich wrażeniach z wymiany. Dla obu była to niezwykła przygoda, którą długo będą pamiętać. Natalia zaczęła się uczyć kaligrafii i języka chińskiego. Zamierza to kontynuować.

Bardzo dziękuję trojgu licealistom, że pomimo wakacji przygotowali atrakcyjne wystąpienia, które zechcieli zaprezentować przed całą szkołą. Miło, że odwiedzili nas absolwenci. I w ogóle miło… Dużo radości na ten początek…

Leave a Reply