HISTORYCZNE ZWYCIĘSTWO!

W sobotę 1 grudnia 2018 r. MIS odniosła wielki sukces. Drużyna naszych licealistów wygrała Turniej Debat Historycznych, zorganizowany przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Fundacją Polska Debatuje. Rozgrywki odbywały się w godzinach 9.00 – 18.00 w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Tematy debat podczas turnieju były następujące: 1. Ta izba uważa, że praca organiczna bardziej przyczyniła się do przetrwania świadomości narodowej niż walka zbrojna (nasza drużyna wylosowała opozycję do tezy); 2. Ta izba uważa, że wydarzenia z lat 1905 – 1907 były raczej powstaniem niż rewolucją (wylosowalismy obronę tezy); 3. Ta izba żałuje, że Roman Dmowski nie skupił się w 1914 r. na walce o niepodległość drogą zbrojną (wylosowaliśmy obronę tezy). W wielkim finale spieraliśmy się na temat: Ta izba uważa, że Józef Piłsudski słusznie zdecydował się na walkę u boku państw centralnych przeciwko Entencie (wylosowaliśmy obronę tezy).

Turniej był zorganizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Liceum dostało puchar. Własny otrzymała Paulina Bogusz jako najlepsza mówczyni. Hubert Tomecki był bardzo chwalony za kontrargumentację, szczególnie w najtrudniejszej bo finałowej walce. Debaty stanowiły także bardzo udany debatancki debiut dla Michała Czarnoty. Wyróżniono również Wiktorię Jędrzejewską jako mówczynię. Ważną rolę odegrała Julia Kunik jako osoba przygotowująca argumenty dla drużyny. Uczniowie udzielili grupowo dwóch wywiadów, które będą dostępne za dwa tygodnie na stronie internetowej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Naszej drużynie gratulujemy ogromnego sukcesu!!! Podziękowania należą się Katarzynie Asłanowicz, nauczycielce historii w Diploma Programme!

Należy podkreślić, że jest to już drugie zwycięstwo naszych licealistów w debatach historycznych na stulecie naszej niepodległości.

Leave a Reply