DZIEŃ ZDROWEGO ŻYWIENIA – KONRAD TRAWIŃSKI, UCZEŃ KL. 1 PRE-DP

Czy marchewka powoduje zmianę koloru skóry, czy może poprawę wzroku? Co dzieje się jeżeli produkty mleczne popijemy coca-colą? Ile cukru znajduje się w napojach gazowanych i czekoladzie? Jak długo nasz żołądek trawi produkty takie jak chipsy czy frytki oraz ile energii zawierają w sobie  te produkty? Odpowiedzi na te wszystkie intrygujące pytania padały na festiwalu zdrowego żywienia w naszej szkole .

 

W środę 5 grudnia w godzinach 8:00-9:35, w naszej szkole odbył się “Dzień zdrowego żywienia” organizowany przez równoległe klasy 1a oraz 1b pre-DP. Inicjatywa ta została podjęta w związku z obserwacjami nauczycieli dotyczących niezdrowych nawyków, czy to żywieniowych, czy tych dotyczących stylu życia, nawet u najmłodszych uczniów naszej szkoły. Akcja ta miała na celu promowanie wśród dzieci i młodzieży zdrowych nawyków w stylu życia. Cel ten uczniowie pierwszych klas licealnych postanowili osiągnąć odchodząc od wpajania teoretycznej wiedzy, nieciekawej dla najmłodszych. Uczniowie pierwszych  klas licealnych postanowili zorganizować zabawę podobną w formie do znanego naszej szkole festiwalu nauki. Dla młodszych kolegów przygotowane zostały gry i zabawy, a nawet eksperymenty. Przy wejściu każdy z uczestników otrzymywał kolorową kartkę oznaczającą grupę, do której został przydzielony. Następnie uczniowie przemieszczali się od stanowiska do stanowiska, co dziewięć minut na znak gwizdka. Stanowisk było kilka lecz nie sposób ich wszystkich opisać. Można jednak przytoczyć, co działo się na niektórych z nich. Przykładowo na jednym ze stanowisk prowadzący zorganizowali quiz. Uczestnicy otrzymywali paletki z doczepionymi odpowiedziami “tak” lub “nie”. Pytania były wyświetlane na slajdach prezentacji a uczestnicy podnosili paletki z właściwą , według nich odpowiedzią. Na innym stanowisku zaprezentowane zostały trzy eksperymenty, pierwszy miał na celu pokazanie zawartości energetycznej chipsa poprzez jego spalenie. Drugi eksperyment polegał na pokazaniu reakcji coca-coli z produktami mlecznymi. Trzeci zaś udowadniał obecność witaminy C w owocach. Inne stanowiska, jak pomiary ciśnienia krwi czy układanie piramidy zdrowego żywienia były niemniej ciekawe i cieszyły się takim samym zainteresowaniem jak te opisane przed chwilą. Dodatkowo świetnie przygotowane zespoły przy każdym stanowisku prezentowały wiele ciekawostek, osadzonych w temacie festiwalu.

 

Odzew na omawiane wydarzenie był bardzo pozytywny, co niezwykle ucieszyło organizatorów “ Dnia zdrowego żywienia”. Uczniowie wykazywali ogromne zainteresowanie każdym  ze stanowisk, w szczególności takie zainteresowanie okazywali uczestniczy najmłodsi, co można nazwać wielkim sukcesem, gdyż organizatorzy trafili faktycznie do docelowej grupy uczniów. Nauczyciele również wykazywali zainteresowanie festiwalem, co było okolicznością bardzo pochlebiającą dla obydwu klas organizujących wydarzenie. Jednym słowem można rzec, iż wszyscy zgodnie uznali, że opisany festiwal zakończył się wielkim sukcesem, podobnie jak wszystkie wydarzenia w naszej szkole.

 

 

 

 

 

Leave a Reply