DLA NIEPODLEGŁEJ!

Dzisiejsze obchody Święta Niepodległości przeszły najśmielsze oczekiwania.

Siedziby MIS przystrojone były według pomysłu nauczycielki Visual Arts Marty Pokorskiej. Na Stępińskiej i Belwederskiej pojawiły się dekoracje w postaci ogromnych urodzinowych tortów. Pod sufitem zawisły białe, czerwone i biało-czerwone parasolki. We wszystkich trzech siedzibach korytarze dekorowały kiście białych, czerwonych i biało-czerwonych balonów.

Na elewacjach oraz wewnątrz budynków umieszczono flagi narodowe i godła.

Uczniowie klas 0-4 wyszli na ulicę Stępińską i tak zaśpiewali hymn, że zatrzymały się wszystkie samochody, kierowcy telefonami filmowali wydarzenie, stanęli wzruszeni przechodnie, w oknach pojawili się sąsiedzi. Potem – już wewnątrz szkoły – śpiewano polskie pieśni patriotyczne. Nie dało się ukryć łez.

Uczniowie starsi – z klas 5-8, 3. gimnazjum i licealiści zgromadzili się na 4.piętrze budynku przy Belwederskiej. Pięknie, z potężną energią wybrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego” , który zaśpiewały także zaproszone do szkoły przedszkolaki. Akompaniowała na pianinie nauczycielka muzyki w klasach 0-4 Magdalena Skawińska. Byłam dumna i szczęśliwa z powodu serdecznego, spontanicznego powitania przedszkolaków przez młodzież. Następnie samorząd przedstawił wyniki ankiety, przeprowadzonej rano wśród uczniów. Odpowiadali oni na pytanie, czym jest dla nich Polska. Przyznam się, że dla mnie był to najbardziej przejmujący punkt programu. Nie spodziewałam się po nastolatkach tak wzruszających, otwartych wyznań.

Następnie uczestniczyliśmy w niezwykłej lekcji historii Polski – od czasów Mieszka I po współczesność – prowadzonej przez nauczyciela historii i opiekuna CAS – Jakuba Lorenca. Zajęcia odbywały się przy współudziale uczniów, w atmosferze pouczającej zabawy i licznych nawiązań do profilu ucznia IB . Miały formę historycznej dramy. Uczniowie chętnie wcielali się w poszczególne postacie historyczne i państwa. Prowadzący dramę, mistrz ceremonii, demiurg wydarzeń – niczym iluzjonista panował nad licznymi rekwizytami, jednocześnie prowadził dwujęzyczny dialog z uczniami i komentarz do scenicznej akcji, przemieszczając się po sali, trzymając widownię w stałym napięciu i zaangażowaniu.

Dziękuję wszystkim twórcom dzisiejszych wydarzeń!

Dziękuję społeczności MIS za hymn!

Ale to nie koniec obchodów! We wtorek 13 listopada odbędzie się spektakl w wykonaniu uczniów klas trzecich szkoły podstawowej!

 

Leave a Reply