CZAS EGZAMINÓW

W ubiegłym tygodniu odbyły się egzaminy gimnazjalne. Uczniowie klasy trzeciej podołali wyzwaniu – wszyscy stawili się o czasie, z czarnym długopisem i otwartą głową. 28 kwietnia rozpocznie się matura. Dzisiaj żegnaliśmy dwudziesty drugi rocznik naszych licealistów, dwunasty, który przystąpi do matury międzynarodowej.

Drodzy Abiturienci,

bycie licealistą nie jest łatwe. Jest to czas odpowiedzialnego wyboru, co się chce w życiu robić, jakie studia podjąć, oraz wysiłku, by swoje plany zrealizować. Liceum to także pora zawierania pierwszych, więc bardzo silnych związków uczuciowych, niekoniecznie udanych, bo relacji z drugim człowiekiem trzeba się nauczyć. Do tego niekiedy dochodzą problemy rodzinne. Czasem niestety zdarzają się także kłopoty zdrowotne. Nieczęsto bycie osiemnasto-/dziewiętnastolatkiem oznacza spokój i harmonię wewnętrzną oraz świetny klimat do spokojnego przygotowywania się do trudnych egzaminów.

Ostatnie dwa lata były pełne poważnych turbulencji dla niektórych z Was. Fakt, że spotkaliśmy się w komplecie, jest dowodem na Waszą dzielność życiową i Wasz potencjał. Pamiętajcie o tym podczas egzaminów maturalnych. Matura – czy to narodowa, czy międzynarodowa – to egzamin dojrzałości. Liczy się podczas niego nie tylko tzw. „twarda” wiedza, ale także umiejętność panowania nad stresem, maksymalnego wykorzystania swoich umiejętności i podejmowania wysiłku do końca egzaminów. Żeby sobie pomóc, warto pamiętać w tym czasie o wyspaniu się, wiosennym spacerze, ulubionych potrawach z gatunku tych zdrowych, a także – wzajemnym wspieraniu się, życzliwości i uśmiechu.

Bądźcie dzielni i – mimo trudu! – radośni. Wiara we własny potencjał, we własną dzielność i sprawczość jest bardzo ważna!

Życzę Wam wszystkiego najlepszego!

 

Leave a Reply