CIEKAWA STATYSTYKA

Otrzymałam od dyrektora gdyńskiej „Trójki” – III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni piękną publikację: „25 lat matury międzynarodowej w Polsce i gdyńskiej Trójce. 1993-2018”.

Staranny edytorsko, świetnie pomyślany zbiór tekstów i fotografii, zawiera wiele ciekawych danych statystycznych, dotyczących wszystkich szkół IB w Polsce.  Także naszej szkoły.

Byliśmy dziewiątym liceum w Polsce, a czwartym w Warszawie, które otrzymało certyfikat IBO. Wśród tych dziewięciu liceów, były cztery szkoły niepubliczne, w tym dwie – poza polskim systemem edukacyjnym (szkoła brytyjska i amerykańska). Byliśmy więc drugą narodową szkołą prywatną IB w Polsce, a pierwszą – w Warszawie.

Imponująco wygląda stały wzrost liczby maturzystów IB w Polsce. W 1995 r. było to 46 osób w dwóch szkołach, w 2017 r. – 1154 zdających maturę IB DP w 38 liceach. W naszej szkole przeciętnie kilkunastu uczniów co rok przystępowało do matury IB. Nie odczuwaliśmy wielkiego wzrostu. Wynikało to jednak z problemów lokalowych szkoły, które na szczęście należą już do przeszłości. Ostatni 2018 r. był rekordowy – maturę międzynarodową pisało 30 abiturientów.

Łącznie w Polsce uzyskano 9313 dyplomów IB DP.

Zwiększa się liczba osób zdających w ramach matury międzynarodowej język polski. W 1994 r. tylko 34 osoby na całym świecie zdawały ten przedmiot. W 2017 r. – 868 osób. W latach 1994-2017 liczba Polaków przystępujących do matury międzynarodowej wzrosła na całym świecie ponad 11-krotnie.

Bardzo wzruszyła mnie lektura danych, dotyczących miasta pochodzenia maturzystów IB z gdyńskiej „Trójki”, którzy otrzymali w latach 1995-2018 na dyplomie od 43 do 45 punktów. Czytam m. in. : Łysomice koło Torunia, Morąg, Reszel, Złotów, Grzybno koło Kartuz, Sępólno Krajeńskie, Sztutowo…

Ile pasji, wytrwałości, radości uczenia się wymagał taki sukces!

Życzę takiej pasji, wytrwałości, radości uczenia się wszystkim młodym ludziom przystępującym coraz liczniej do programów IB!

Leave a Reply